sâmbătă, 21 august 2010

FCM Targu Mures-DINAMO,scor 2-6 in LIGA 1

Pentru FCM Târgu Mureş au marcat: Fl. Dan ' 30 (penalti), Vancea '67, iar pentru Dinamo au înscris Topici '5 (autogol), N'Doye '9, L. Ganea '53, M. Niculae '64, C. Munteanu '88, A. Cristea '90+2 (penalti).
Dinamo a deschis scorul în minutul 5. Marius Niculae a şutat, Dănălache a respins în faţă, iar mingea s-a lovit de Borislav Topici intrând în poarta mureşenilor.
Dinamoviştii şi-au majorat avantajul în minutul 9, când Ousmane N'Doye a marcat după o pasă de la Marius Niculae. După marcarea golului, N'Doye şi-a pus o mască pe faţă, ocazie cu care a primit cartonaş galben.
FCM Târgu Mureş a reuşit să înscrie în minutul 30 printr-un penalti transformat de Florin Dan şi acordat după un fault al lui Moţi asupra lui Biţiş. La faza precedentă penaltiului, Moţi a fost eliminat pentru că a faultat din postura de ultim apărător.
Din minutul 53, Dinamo a dus scorul la 3-1, prin golul marcat cu capul de Liviu Ganea în urma unei centrări a lui Torje.
4-1 a devenit scorul pentru Dinamo în minutul 64, când Marius Niculae, care a preluat de lângă Dan Matei, a înscris în poarta lui Dănălache.
Trei minute mai târziu, FCM Târgu Mureş a reuşit să reducă din handicap după ce Vancea a rămas singur cu Naumovski şi a marcat cu un şut la vinclu.
Cătălin Munteanu, intrat în teren în locul lui Marius Niculae, a dus scorul la 5-2 în minutul 88, cu un şut la colţul lung.
În minutul 90, Flavius Moldovan (FCM Târgu Mureş) a fost eliminat pentru un fault asupra lui Andrei Cristea. Tot atacantul dinamovist a reuşit să transforme lovitura de departajare acordată de arbitrul Istvan Kovacs.
FCM Târgu Mureş: 12. Dănălache - 23. D. Matei, 4. Cordoş, 6. Fl. Moldovan, 32. Topici (7. Stângă '46) - 18. Biţiş, 19. Fl. Dan, 10. Casquero (9. Vancea '59), 25. Vagner - 14. Stere (13. Veljovici '50), 29. Didi. Antrenor: Adrian Falub.
Dinamo: 23. Naumovski - 25. Scarlatache, 4. Moţi, 18. L. Goian, 31. Bazzi - 22. Torje, 26. Mărgăritescu (5. D. Kone '88), 29. N'Doye, 20. Ad. Cristea - 19. L. Ganea (17. An. Cristea '85), 9. M. Niculae (7. C. Munteanu '74). Antrenor: Ioan Andone.
Cartonaşe galbene: Biţiş '4, Fl. Dan '54, D. Matei '60, Veljovici '83 / N'Doye '10
Cartonaşe roşii: Fl. Moldovan '90 / Moţi '30
Arbitri: Istvan Kovacs - Cristian Nica, Cătălin Savu - Mihai Prodan
Observatori: Adrian Ionescu, Marian Salomir
Supervizor : Dumitru Mihalache
La meci au asistat circa 7.000 de spectatori.